Haber

Tataristan Devlet Başkanı Minnikhanov’un unvanı “Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı” olacak

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Parlamentosu’nda kabul edilen anayasa değişikliği ile Rustam Minnikhanov için “Tataristan Cumhurbaşkanı” yerine “Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı” unvanı kullanılacak.

Tataristan Parlamentosu’nda (Devlet Konseyi) “cumhurbaşkanı” unvanının değiştirilmesine ilişkin yapılan anayasa değişikliğinde bazı düzenlemeler oylandı.

Oy çokluğu ile kabul edilen yönetmeliğe göre, Tataristan’ı yöneten en üst düzey yönetici unvanının tarihsel ve ulusal özellikleri dikkate alınarak “cumhurbaşkanı” yerine “Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı” olarak tanımlanması, gelecek seçimlerden değil, anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte uygulanmaya başlanacak.

Tataristan Parlamentosu Devlet İnşaat ve Yerel Özyönetim Komitesi Başkanı Albert Habibullin yaptığı açıklamada, “Daha fazla istişarenin ardından geçiş döneminin terk edilmesine ve kanunun yürürlüğe girmesinden sonra en yüksek yetkilinin yeni adının kullanılmasına karar verildi. faturanın.” sözünü kullandı.

Böylece görevde bulunan Tataristan Cumhurbaşkanı Minnikhanov’un unvanı, anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte “Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı” olacak.

Düzenlemeye göre Minnikhanov için “Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı” unvanı da kullanılabilecek.

Tataristan Parlamentosu’nun geçen ay kabul ettiği anayasa değişikliğine göre, bu unvan yeni seçilen üst düzey yetkili için geçerli olacak.

Tataristan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri 2025 sonbaharında yapılacak.

“Cumhurbaşkanı” unvanını kaldıran yasa

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı olan Devlet Duması’ndaki bazı milletvekilleri, Eylül 2021’de Rusya Federasyonu’nu oluşturan bölgelerin en yüksek yöneticisi unvanının kullanılmasına ilişkin federal düzeyde bir yasa tasarısı hazırlamıştı.

Tasarı Tataristan Cumhuriyeti Devlet Konseyi’ne (Tataristan Parlamentosu) gönderildi. 25 Ekim 2021’de yapılan toplantıda Tataristan Parlamentosu 100 milletvekilinden 82’sinin oyu ile tasarıyı reddetti.

Ancak tasarı, 14 Aralık 2021’de Rusya parlamentosunun alt meclisinin Devlet Duması tarafından kabul edildi, ertesi gün Federasyon Konseyi’nden geçti ve 21 Aralık 2021’de Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin tarafından imzalandı.

Yasaya göre federasyonu oluşturan bölgelerin en üst düzey yöneticisine “bölge başkanı” anlamına gelen “başkan” denir. Maddede, liderin unvan ve yetkilerine ilişkin kısım Haziran 2022’de yürürlüğe girdi.

Rusya Federasyonu’ndaki yapılar arasında “devlet başkanı” unvanına karşılık gelen “cumhurbaşkanı” unvanını kullanan tek cumhurbaşkanı Tataristan Devlet Başkanı Rustam Minnikhanov’dur.

persembe-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu