Ekonomi

SoundHound çalışanlarını işten çıkarıyor!

Bir dönem müzik arama platformu olarak bilinen SoundHound, popülaritesini her geçen gün kaybetmeye devam ediyor. Yapay zekaya yaptığı yatırımlarla da tanınan şirket, önemli bir mali krize girdi.

Shazam rakibi olarak fiyatlandırılan ve yapay zeka asistan teknolojileriyle ön plana çıkmayı hedefleyen SoundHound platformu, son dönemlerde içinde bulunduğu krizi yönetememiş gibi görünüyor. Şirket bu yıl ikinci kez atak yapıyor.

SoundHound gün geçtikçe küçülüyor

Yaklaşık 13 yıldır çalışan SoundHound, Shazam’a karşı güçlü değildi. Ancak zaman zaman Shazam’da bulunamayan müzikleri bulunca gündeme geldi. Son zamanlarda yapay zeka asistanlarına çeşitli yatırımlar yaparak Google ve Apple gibi dev isimlerle rekabet edecek hamleler yapıyor. Hatta yaklaşık 300 milyon dolarlık bir fiyata ulaşan SoundHound, borsaya girdikten sonraki süreci planladığı gibi yürütemedi. Pandora gibi değerli isimlerle iş birliği yapmasına rağmen Mercedes, Kasım ayında 450 kişilik bir ekipten yaklaşık 50 kişiyi işten çıkardı.

Tüm dünyada yaşanan ekonomik krizin etkileri şirketi her geçen gün daha da ağırlaştırmaya devam ediyor. Ocak ayında yaklaşık 200 kişinin işten çıkarma sürecinin başladığını açıklayan SoundHound, geçen yıl ekibin yarısından fazlasını bu şekilde işten çıkarmış görünüyor. Firma, dünya krizi nedeniyle yatırımcı bulmakta zorlandıklarını ancak yatırımcı bulmaya çalıştıklarını belirtti.

nurdagihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu