Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’tan Türkiye ile güç işbirliği açıklaması

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Mayıs ayında yapılacak seçimlerin ardından iki ülkenin iktidar da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirmek istediğini söyledi.

Türkiye İLE İŞBİRLİĞİ MESAJI

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Mayıs ayında iki ülkede yapılacak seçimlerin ardından Türkiye ile güç alanı da dahil olmak üzere iş birliğini geliştirmekten memnuniyet duyacaklarını açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri ile görüşmesinin ardından Atina’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Dendias, şunları söyledi: “Yunanistan, Türkiye ile her zaman samimi ve dürüst işbirliğinin yollarını arıyor”söz konusu.

Dendias, Akdeniz’de Yunanistan, AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Fransa, İsrail, İtalya, Ürdün ve Filistin Özerk Yönetimi’nin ortasında kurulan Doğu Akdeniz Doğal Gaz Forumu’nun da Türkiye’ye açık olduğunu bildirdi. Diğer ülkelerin de bu foruma katılımını memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek isterim. Ancak bunun açık bir şartı vardır: Uluslararası hukuka ve uluslararası deniz hukukuna saygı.dedi.

Yunanistan ve Mısır, Akdeniz’de deniz altına döşenecek bağlantı kablolarıyla Mısır’dan AB ülkelerine elektrik ihracatını kolaylaştırmayı amaçlayan bir proje üzerinde de çalışıyor. Yunan şirketi Copelouzos liderliğindeki projenin maliyetinin 3,5 milyar avroyu bulması bekleniyor.

dortyolhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu