Teknoloji

Unutulan Şifrelere Veda Etmek: Yeni Şifre Teknolojisi Google Passkey Piyasaya Sürüyor!

Google, her zaman unutulan ve sık sık değiştirilmesi gereken şifreleri ortadan kaldıran yeni Google Passkey teknolojisini kullanıma sundu. Detaylar burada…

Google, çoğumuzun zamanla unuttuğu yazılı şifreleri tarihe gömecek “Google Passkey” adlı yeni bir şifre teknolojisini hayata geçirdi.

Amerikan teknoloji devi, şifresiz teknoloji sürecine geçiş için geliştirdiği Google Passkey teknolojisini 2022’nin sonunda duyurdu. Ünlü şirket, test aşaması artık sona eren yeni özelliği World üzerinden kullanıcılarına sundu. Şifre Günü.

Parmak izi ve yüz tanıma gibi biyometrik şifrelerin kullanımını destekleyecek olan Google Paskey, zamanla değiştirilmesi gereken şifrelerin yerini alacak.

Yeni teknoloji sayesinde sadece akıllı telefonlarımızın kilit ekranlarında ve uygulamalarda kullanılan biyometrik şifreler, gün içerisinde sıklıkla kullandığımız uygulamalar ve internet siteleri tarafından da desteklenecektir.

Kendilerini Google hesaplarına tanımlayan kullanıcılar, Passkey ile birlikte şirketin desteklediği tüm Google araçlarına ve uygulamalarına güvenli ve kolay bir şekilde giriş yapabilecekler.

Tüm kullanıcılara açılan yeni özellik, Google hesapları için tanımlanan parmak izi veya yüz tanıma ile birlikte çalışacak. Kullanıcılar, şirketin yeni teknolojisini destekleyen tüm uygulamalarda rastgele bir şifre girmeden kolayca oturum açabilecekler.

Facebook, Instagram ve Twitter gibi Passkey sistemini desteklemeyen platformların da yeni teknolojiye geçiş yapması bekleniyor.

Bahsettiğimiz gibi yeni Google özelliği şimdilik her web sitesinde ve uygulamada çalışmıyor. Ancak hemen hemen her araca entegre edilmesi oldukça kolay olan teknolojinin yakın zamanda tüm platformlar tarafından desteklenmesi bekleniyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeni şifre teknolojisini kullanacak mısınız? Yorumlarda buluşalım…

simav-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu