Haber

Rus ve IAEA Heyetleri Moskova’da Buluştu

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhaçev ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Genel Müdürü Rafael Grossi ve heyetleri, Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldi.

Rusya Federasyonu Federal Çevre, Sanayi ve Nükleer Kontrol Kurumu (Rostekhnadzor) Lideri Alexander Trembitsky, Rus Silahlı Kuvvetleri Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Komutanı Igor Kirillov, Federal Ulusal Muhafız Kolordusu Saha Koruma Genel Müdürlüğü Lideri Vladimir Mashevsky ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Igor Vishnevetsky , Yayılma Önleme ve Kontrol Departmanı Başkan Yardımcısı.

Görüşmede özellikle Ukrayna’da bulunan Zaporozhye Nükleer Santrali’nin (NGS) güvenliğine ilişkin konular ele alındı. Aleksey Likhachev, IAEA Lideri Grossi’ye Rus tarafının bu alanda attığı adımlar ile Zaporizhia NGS çalışanları ve ailelerinin rahat sosyal ve yaşam koşullarının sağlanmasına yönelik tedbirler hakkında bilgi verdi.

IAEA Lideri Grossi, Zaporizhia NGS’de bir Nükleer Güvenlik ve Güvenlik Bölgesi kurma girişimlerinin ilerleyişinden de bahsetti. Bu bağlamda Aleksey Likhaçev, Rus tarafının IAEA Lideri Grossi’nin inisiyatifiyle çalışmalara devam etmeye hazır olduğunu ifade etti. Rus heyetinin de katıldığı toplantıda, Rusya ile IAEA’nın ortasındaki diğer alanlarda mevcut ve gelecekteki işbirliği konuları da ele alındı. Taraflar temasları sürdürme konusunda mutabık kaldıklarını teyit ettiler.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu