Haber

MARDİN’DEKİ KÖY YAŞAM MERKEZİNDE KADINLAR ÇOCUKLARIYLA BİRLİKTE OKUMA YAZMAYI ÖĞRENİYOR

Mardin’in Derik ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında kırsal Subaşı Mahallesi’nde açılan Köy Yaşam Merkezi’ne gelen kadınlar, çocuklarıyla birlikte okuma yazma öğreniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı proje ile köyleri bir cazibe merkezi haline getirmek amacıyla açılan Köy Yaşam Merkezlerinde 36 farklı branşta 838 kursiyer eğitim alıyor. Derik ilçesine bağlı kırsal Subaşı Mahallesi’nde açılan Köy Ömür Merkezi’ne gelen kadınlar, çocukları ile birlikte okuma yazma öğrenmeye başladı. İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Çekmez, “Açtığımız bu kurslarla köylerimizin canlandığını düşünüyoruz. Katılım da son derece yüksek, bunu mümkün kılan herkese teşekkür ederiz. dedim.

Köy Yaşam Merkezi’nde okuma yazma öğretmeni olarak görev yapan Sevilay Sarıçiçek, çocukların anneleriyle birlikte hem bilgilerini pekiştirmek hem de annelerine destek olmak için geldiklerini belirterek, “Eğitim verdiğim bu köyde 4. yılım. öğrencilerimle birlikte çocuklar da geliyor. Çocuklar da annelerinden destek almak ve psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmeleri için geliyorlar. Ayrıca çok hevesli öğrencilerimiz var, daha da devam etmek istiyoruz’ dedi.

‘BU KURS BENİM İÇİN ÇOK İYİ OLDU’

Açılan kursa katılan 6 çocuk annesi Gülsüm Derin, okuma yazma bilmediği için gittiği yerlerde sorun yaşadığını söyledi. Derin, ‘Kaç yıldır hep okumak istemişimdir? Bu kurs benim için çok iyi oldu. Okuma yazma öğreniyorum, bana iyi geldi. Okuma yazmam yoktu, okuma-yazmayı kursa gelerek öğreniyorum. Aynı zamanda bir iş kurup ehliyet almak istiyorum’ dedi.

Kursa annesiyle birlikte katılan 8. sınıf öğrencisi Mihraç Derin ise şunları söyledi;

‘Biz 6 kardeşiz. Çok şükür bu kurs sayesinde annem okuma yazma biliyor. Hastanelere gittiğinde hiçbir şey bilmezdi, hep kapının önünde beklerdi ve ben annemin üniversiteye gideceğine inanıyorum. Burayı bitirdiğimde annem üniversiteye gidecek, ben de ona inanıyorum?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu