Haber

EGM’den Sahte Plaka ve Alkol Kontrolü

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), ülke genelinde sahte veya standart dışı plaka kullanımı ile trafikte alkol ve uyuşturucu kullanımını kontrol altına aldı.

EGM’den yapılan açıklamaya göre, trafik güvenliğini sağlamak, usulsüzlük ve suistimalleri en aza indirmek, kural ihlalinden kaynaklanan kazaları önlemek amacıyla 26-30 Temmuz tarihlerinde ülke genelinde denetimler yapıldı.

Bu kapsamda 43 bin 161 araç sürücüsünün muayene edildiği başvurularda 172 araçta standart dışı plaka kullanıldığı, 56 tescilli aracın plakasız veya plakasız kullanıldığı, 3 araçta çift plakalı olduğu tespit edildi.

3 bin 909 aracın şasi numaraları ekipler tarafından incelendi. Çalışma kapsamında 22 araç plakasının hasarlanarak okunabilirliğinin bozulduğu, 29 araçta plakaların farklı yerlere yapıştırıldığı, 2 araçta sahte plaka kullanıldığı, 2 aracın çalıntı olduğu tespit edildi. ve süreç uygulandı.

Alkol ve uyuşturucu madde kontrolü

Alkol ve uyuşturucu kullanımına bağlı trafik kazalarını en aza indirmek amacıyla araç kontrolleri yapıldı.

Bu kapsamda 37,22 ticari araç sürücüsü denetlenirken, 376 sürücünün alkollü araç kullanması ve 16’sının teknik cihazla ölçüm yapılmasını kabul etmemesi nedeniyle sürücü belgeleri geçici olarak alındı.

Ayrıca uyuşturucu madde etkisinde araç kullanan 2 sürücü hakkında da işlem yapıldı.

Diğer araçlara yapılan denetimler kapsamında 50 bin 481 araç sürücüsü kontrol edildi. Sürücülerin 1171’i alkollü araç kullandığı ve 45’i teknik cihazla ölçüm yapmayı kabul etmediği için sürücü belgeleri kesintili olarak alındı.

Yapılan incelemelerde uyuşturucu madde etkisinde araç kullanan 4 sürücü tespit edildi.

haber-hassa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu