Haber

Çin, Türkiye’ye Desteğini Hızlandırıyor

NANJING, 8 Şubat (Xinhua) — 50 kişilik bir Çinli sivil kurtarma grubu, yıkıcı depremlerin ardından kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için Çarşamba günü Türkiye’ye geldi. Desteklemeye gelecek olan diğer Çinli takviye timleri hazırlıklarına devam ediyor.

Kar amacı gütmeyen profesyonel bir arama ve kurtarma kuruluşu olan Blue Sky Rescue Team’in (BSR) ilk grubu, yardım çabalarını desteklemek için kurtarma köpeklerini, kurtarma ekipmanını ve diğer gerekli kaynakları getirdi. Grup üyelerinin çoğu uluslararası kurtarma deneyimine sahiptir.

Doğu Çin’in Jiangsu eyaletinden gelen ve operasyona katılan BSR üyesi Zhang Yupu, “Normal çalışma süremiz 12 ila 15 gündür, ancak gerçek süre duruma göre belirlenecektir. Hayatta kalanları aramak ve kurtarmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi. 2008 yılında Wenchuan deprem yardım çabası dedi.

Çinli bir sivil toplum kuruluşu olan Dostluk Vakfı (Dostluk Vakfı) da yaklaşık 60 kişilik bir grubu Türkiye’ye gönderdi.

Jiangsu merkezli kuruluşa göre ekip, kurtarma çalışmaları yürütecek, depremzedelere giysi ve yiyecek dağıtacak ve hijyen koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olacak.

Çin şirketlerinin yurt dışı şubeleri de depremzedelere yardım eli uzatıyor. Çinli makine devi Xuzhou İnşaat Makineleri Grubu, Türkiye’deki yerel şubesinin çalışanlarını yardım çalışmalarına katılmak üzere seferber etti.

Şirket, depremzedeleri kurtarmak için aralarında kazı makinesi ve yükleyicinin de bulunduğu onlarca ekipmanın konuşlandırıldığını, battaniye ve hijyen malzemeleri gibi ilk parti yardım malzemelerinin depremden zarar gören bölgelere gönderildiğini duyurdu.

Yetkililer ve kurtarma ekiplerinin verdiği bilgilere göre Pazartesi günü meydana gelen depremlerde 8 bin 574 kişi hayatını kaybetti, 49 binden fazla kişi de yaralandı.

kestel-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu